Po wybuchu II wojny światowej w wyniku agresji Niemców i ZSRR na Polskę państwa te realizując tajny pakt Ribbentrop-Mołotow ustaliły granice swych państw. Wiele wsi leżących wzdłuż nowej granicy niemiecko-sowieckiej przestało istnieć. Ludność wysiedlono, a zabudowania częściowo zostały rozgrabione lub spalone. Tak również było w okolicach Oleszyc. Wzdłuż granicy wkrótce Sowieci rozpoczęli budowę licznych bunkrów. Po wielu miejscowościach pozostały nieliczne ślady w postaci cmentarzy lub krzyży przydrożnych, ukrytych w gęstych leśnych zaroślach. Czas zaciera ślady i dzisiaj miejsca te są bardzo tajemnicze. Jedynie nieliczni rozproszeni po świecie mieszkańcy tych zaginionych miejscowości potrafią opowiedzieć o przeszłości. Kilka odnalezionych fotografii i dokumentów odsłania dawne czasy, ukazuje postaci mieszkańców, domostwa, obiekty sakralne, szkoły, wskrzesza na chwilę tamten miniony czas.

TĘ STRONĘ POŚWIĘCAM PAMIĘCI MIŁKOWA I JEGO MIESZKAŃCOM


Zachęcam odwiedzających moją stronę o Miłkowie do uzupełniania wiadomości i jej wzbogacania o nowe interesujące zdjęcia, dokumenty i wspomnienia. Postaram się je opublikować. Moim celem jest zgromadzenie jak największej ilości informacji o tej wsi i jej mieszkańcach, aby ocalić od zapomnienia przeszłość i spróbować pomóc w nawiązaniu kontaktów pomiędzy byłymi Miłkowiakami.


Jan Kuca "Opowieści jarosławskiego Zasania" cz. 2 - to zbiór legend, opowieści zasłyszanych i spisanych przez autora, który z wykształcenia jest historykiem. Autor przez lata gromadził materiały do swojej książki. Zbierał je, jeżdżąc po okolicy jarosławskiego Zasania, słuchał opowieści ludzi starszych, którzy przekazywali niejednokrotnie ciekawe, ale i straszne czasem historie (dotyczące czasów wojny i jej okropności). Na podstawie tych opowiadań zrodziła się myśl, aby powstała druga już część książki, której głównym przesłaniem jest ocalić od zapomnienia bliską historię.
W książce znajduje się rozległy rozdział poświęcony wsi Miłków.

.

WEBMASTER: Wojtek Hołubek
e-mail: wholubek@gmail.com
GG 1668336


Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright © by Wojciech Hołubek